ZROZUMIEĆ ZABURZENIA ODŻYWIANIA

6 mitów o zaburzeniach odżywiania

prawda-o-zaburzeniach-odzywiania

Dzisiaj przedstawię kilka mitów, z którymi spotykam się rozmawiając z osobami chorymi.

Tym co bardzo mnie boli, słuchając tych wypowiedzi to to, że osoby te są często bardzo samotne, są pozostawione same sobie, ponieważ słyszą od swoich opiekunów i rodziców, że to niemożliwe, że są chore – bo nie mają nadwagi czy niedowagi.

Przedstawiam dzisiaj tylko kilka mitów z ostatnich dni.

Jednocześnie zamieszczam informacje, które są prawdziwe, a które można znaleźć  w aktualnych klasyfikacjach zaburzeń odżywiania. Po Internecie krąży wiele mitów, jest też wiele artykułów, które są oparte na poprzednich wytycznych ale w 2013 roku te kryteria uległy zmianie i warto się z nimi zapoznać!

Zobaczymy w takim razie co jest kłamstwem a co prawdą

MIT NR 1 

Żeby uznać, że ktoś choruje na zaburzenia odżywiania trzeba mieć nadwagę lub niedowagę

JAKA JEST PRAWDA:

Academy for Eating Disorders  w 2015 roku opublikowała  na swojej stronie tak zwane  9 prawd o zaburzeniach odżywiania, które na ich stronie przetłumaczone są zresztą na 30 języków. Zamieściłam je również na tym blogu we wpisie 9 prawd o zaburzeniach jedzenia. Pierwszy punkt brzmi następująco: WIELE OSÓB Z ZABURZENIAMI JEDZENIA WYGLĄDA ZDROWO, CHOĆ W ISTOCIE JEST BARDZO CHORA

MIT NR 2

Jeżeli osoba miesiączkuje na pewno nie ma anoreksji

JAKA JEST PRAWDA:

Do 2013 roku brak miesiączki był rzeczywiście jednym z obligatoryjnych kryteriów diagnostycznych anoreksji. Jednak w 2013 roku została wydana piąta edycja klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego tzw DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) – w którym to kryterium zostało zniesione.

Zmieniono również kryteria dotyczące bulimii, w których mówi się o tym, że napady objadania się i następujące po nich zachowania kompensacyjne muszą pojawiać się minimum raz w tygodniu przez co najmniej 3 miesiące ( poprzednie kryterium to: dwa razy w tygodniu – przez sześć miesięcy)

Aktualne kryteria diagnostyczne omawiam we wpisie Rozpoznanie zaburzeń odżywiania

MIT NR 3

Zaburzenia odżywiania dotyczą tylko nastoletnich dziewcząt i młodych kobiet

JAKA JEST PRAWDA:

Na zaburzenia odżywania cierpią również mężczyźni i kobiety w różnych grupach wiekowych. Szacuje się, że mężczyźni stanowią około 6-7 % chorych.

MIT NR 4

Powrót do normalnej wagi oznacza wyzdrowienie i nie ma się już o co martwić

JAKA JEST PRAWDA:

Powrót do normalnej wagi to dopiero POCZĄTEK drogi ku PEŁNEMU wyzdrowieniu

MIT NR 5

Osoba, która je mięso i słodycze nie może mieć zaburzeń odżywiania szczególnie anoreksji

JAKA JEST PRAWDA:

Osoba z anoreksją może rzeczywiście jeść wszystko ale w bardzo małych ilościach lub stosować środki przeczyszczające, moczopędne ale też prowokować wymioty. Nie zapominajmy, że wyróżniamy dwa typy anoreksji: typ restrykcyjny ale też typ bulimiczny z napadami objadania się i przeczyszczania.

MIT NR 6

Całkowite wyzdrowienie z zaburzeń odżywiania nie jest możliwe!

JAKA JEST PRAWDA:

CAŁKOWITE WYZDROWIENIE JEST MOŻLIWE – A JA JESTEM TEGO ŻYWYM DOWODEM!

Ważne jest aby leczenie rozpocząć jak najwcześniej – dlatego zawsze będę tu apelować o nie lekceważenie pierwszych objawów!

O tym co powinno zaniepokoić bliskich pisałam we wpisie Rozpoznanie zaburzeń odżywiania. Przypomnę, że może to być np nagłe zainteresowanie gotowaniem lub kradzież pieniędzy i cennych przedmiotów (w trakcie ataku – osoba potrafi zjeść naprawdę DUŻO)

Wiem, że to nie wszystkie mity na temat odżywiania.

Zamieściłam dzisiaj kilka z nich – tych, które usłyszałam w ostatnich dniach, a które jakoś bardzo mnie zabolały, bo usłyszałam je od osób nastoletnich, które przez jakiś czas ukrywały swoją chorobą, a kiedy zdecydowały się o niej powiedzieć bliskim osobom  – usłyszały TO NIEMOŻLIWE, przecież wyglądasz normalnie!

a z jakimi mitami  Ty się spotkałaś/spotkałeś?

Linki wspomniane w tym wpisie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *